Egzaminas-9-gup.pdf

Egzaminas-8-gup.pdf

EGZAMINAS-7-GUP.pdf

Egzaminas-6-gup.pdf

egzaminas-5-gup.pdf

 

 

BENDROS ŽINIOAPIE TAEKWONDO 

1
T
AI BŪTINA VISADA ŽINOTI!!! 

Taekwondo korėjietiškomis raidėmis
Korėjiečiai skaito iš viršaus žemyn. Taekwondo rašomas trimis hieroglifais. Viršuje skaitomas "TAE", viduryje "KWON" ir apatinis "DO".
 

ELGESYS KLUBE (DOJANG)
Laikrodžiai, žiedai, auskarai ir panašūs daiktai yra draudžiami treniruotės metu, nes gali sukelti traumas ar sužeisti.
Įeinant ir išeinant iš klubo (dojang) privaloma pasisveikinti ir atsisveikinti nusilenkiant. Klube griežtai privaloma laikytis drausmės ir trenerio nurodymų.
Treneris niekada nepalieka mokinių vienų klube (dojang) treniruočių metu, išskyrus atvejus, kai tai būtina užtikrinti saugumui ar esant kitoms ypatingoms ir nenumatytoms sąlygoms.

2
VĖŽLIO 
ŽENKLAS
Vėžlys yra Taekwondo simbolis, simbolizuojantis ilgaamžiniškumą. (Vėžliai gyvena labai ilgai), Tae-kwon-do taip pat. Vėžlys turi stiprų kiautą/šarvą, taigi, jis yra apsaugotas. Taekwondo vėžlio ženklas savyje turi visas spalvas atitinkančias diržų spalvas.

KODĖL MES SVEIKINAMĖS?

Mes sveikinamės ateidami ir išeidami iš klubo tam, kad parodyti pagarbą Taekwondo, treneriams ir mūsų treniruotės draugams. Varžybų metu taip pat atiduodame pagarbą ringui tiek prieš eidami į jį, tiek palikdami jį.
Niekada negalima atsukti nugaros aukštesniam diržui varžybose, seminaruose, egzaminuose ar treniruočių metu.
Išimtis: Nugara atsukama visada gavus komandą pasitaisyti uniformą (dobok).
Jeigu mes sveikinamės su kažkuo paduodami dešnę ranką (treniruotėje, egzamine ir pan.), visada kairė ranka pridedama prie dešnės rankos alkųnės taip kad kairės rankos krumpliai liestų kairę alkūnę. taip parodoma pagarba ir draugystė (pademonstruojama, kad rankose neturime ginklo).


3
24
FORMOS (TULS)

Taekwondo turi 24 formas (tuls). Tai simbolizuoja žmogaus gyvenimą.pavyzdžiui, žmogus gali gyventi kad ir 100 metų, bet visą gyvenimą galima sudėti į vieną dieną (24 valandas) ar sudedant dienas suskaičiuoti iki amžinybės. Taekwondo įkūrėjas generolas Choi Hong Hi rašė: “Formos įkūnija 24 valandas. tai viena mano diena arba v visas mano gyvenimas”.
Taekwondo formų pagalba mes mokomės technikos subtilybių. Taekwondo susideda iš 3200 skirtingų technikos elementų.

TEORIJA 
9°GUP (BALTAS DIRŽAS SU GELTONA JUOSTELE)

1. Istorija (TAEKWONDO YOKSA)

Taekwondo nėra įprastas sportas toks kaip futbolas, tenisas ar krepšinis. Tai kovos menas. Todėl čia egzistuoja tam tikros tradicijos ir senosios Azijos papročiai (mūsų atveju iš Korėjos) bei praktikuojama tam tikra filosofija. Kad geriau suprasti, kas tai yra Taekwondo ir kas visa tame slepiasi, pateikiame kelis paaiškinimus apie kilmę, istoriją, filosofiją ir principus apie šį Korėjiečių gynybos meną. Rytuose egzistuoja daug daugiau nei vienas kovos menas, kurį senovėje praktikavo vienuoliai, fermeriai ir pan. Visi jie turėjo sugebėti apginti save ir savo šeimas nuo užpuolikų neturėdami jokių ginklų tik savo rankas ir kojas. Koręja ne išimtis. vienas iš senųjų kovos menų vadinos Taek Kyon. nuo 1909 m. iki 1945 m. Korėja buvo okupuota Japonijos. jos valdytojai bandė priversti korėjiečius užsiiminėti Japonijos kovos menais (Dziudo, karate ir kt.) ir griežtai draudė praktikuoti korėjietiškus kovos menus. Taigi Korėjos kovos menai buvo prkatikuojami slapta, kad išsaugoti žinias ateities kartoms.

1938 m. , Choi Hong Hi (asmuo, kuris 1955 sukurs Taekwondo) išvyko studijuoti į Japoniją. Būdamas ten, per du metus taip pat gavo karate juodą diržą. Sugrįžęs į Korėją pasišventė savo šalies išlaisvinimui ir buvo suimtas bei patalpintas į kalėjimą. 1945 m. Korėja buvo išlaisvinta. Choi tapo leitenantu Korėjos armijoje. Tarnaujant suprato, jog Korėjai būtinas savas kovos menas ir būtina sugrįžti prie turimų žinių. Choi Hong Hi pradėjo studijuoti esamus kovos menus ir kurti naujas technikas. 1954 m. pabaigoje buvo padėti pamatai naujam Korėjos kovos menui, kuris 1955 m. balandžio 11 d. buvo pavadintas Taekwondo. Dvasiniame lygmenyje jis kilo iš Korėjos etinių ir moralinių vertybių.

Nors fiziniame lygmenyje nuorodos dažnai buvo naudojamos į Taek Kyon ir Karate, tačiau technikos buvo grindžiamos moksliniais principais, ypač fizikos dėsniais, todėl Taekwondo tapo visiškai savarankišku kovos menu (pvz., judėjimas bangos principu ir sujungiant jėgą ir atsipalaidavimą).

4
Minėtu laikotarpiu Choi jau tapo generolu Korėjos armijoje ir galėjo šį kovos meną diegti armijoje. 1966 balandžio 22d. buvo įkurta Tarptautinė Taekwondo federacija (ITF - the International Taekwondo Federation).
Dėl tuo metu augančios politinės įtampos tarp Šiaurės ir Pietų Korėjos generolas vėl paliko savo šalį ir 1972 m. apsigyveno Kanadoje.

Pietų Korėja laikui bėgant įkūrė Pasaulio Taekwondo federaciją (WTF - World Taekwondo Federation) kaip atsaką Šiaurės Korėjai. Abi šios taekwondo šakos kilo iš to pačio pagrindo, bet vystėsi izoliuotai viena nuo kitos ir šiuo metu turi daugiau skirtumų nei panašumų.

Generolas keičiantis laikmečiui ir žmonijos poreikiams atliko daugelį pakeitimų šiame kovos mene. Tačiau ITF Taekwondo (tradicinis taekwondo) buvo ne tik įkūrėjo modifikuojamas, bet ir
evoliucionuojantis kovos menas. 2002 m. birželio 15 d. Generolas Choi mirė. Meistras Tran Trieu Quan (VIII danas tuomet) buvo išrinktas naujuoju federacijos prezidentu. Šiuo metu (2016) federacijos prezidentas yra Prof. Mst. Ri Yong Son.

Santrauka:

Taekwondo buvo sukurtas Generolo Choi Hong Hi 1955 m. Korėjoje. Balandžio 11 d. tais pačiais metais pirmą kartą pavartotas pavadinimas “Taekwondo”. ITF įkurta 1966 m. Tae-kwon-do turi
3,200 skirtingų technikų.

2.
TI (diržo) reikšmė

Baltas diržas simbolizuoja nekaltumą kaip ir pradedantysis mokinys neturintis jokių Taekwondo
žinių.
Kaip teisingai užsirišti diržą.
5

 

3. Žodynėlis

CHARYOT

reiškia

dėmesio

KYONGE YE

reiškia

pasisveikinimas, nusilenkimas; (15 laipsnių pasilenkimas priekin)

JUMBI

reiškia

pasiruošti

SI JAK

reiškia

pradėti/ startas

HAECHYO

reiškia

sustoti/ nutraukti

GKOMAN

reiškia

stop

SWIYO

reiškia

laisvai/ atsipalaiduoti

HAESAN

reiškia

treniruotės, pratimo pabaiga 

NAERYO

reiškia

žemyn

OLLIGI

reiškia

aukštyn

AP

reiškia

tiesiai/ priekin

DWIT

reiškia

atgal

YOP

reiškia

į šoną

WEN

reiškia

kairė

ORUN

reiškia

dešnė

NADJUNDE

reiškia

apačia/ apatinė kūno dalis

KAUNDE

reiškia

vidurys/ vidurinėkūnodalis

NOPUNDE

reiškia

viršus/ viršutinėkūno dalis


S
TOVĖSENOS(SOGI)

6
Pasirengimo stovėsena - Junbi Sogi

Tae-kwon-do turi daugybę formų, kurios įsilieja į formas. Ši stovėsena yra ne veiksmo stovėsena, iš jos mes pradame daryti veiksmą. Ji yra ideali stovėsenapasirengti ir susikoncentruoti.

7
Pasirengimo stovėsena - Charyot Sogi
Ši pozicija naudojama pasirengti pradėti veiksmą ar jį užbaigti.
1. Kojų pėdos pasukamos 45 laipsnių kampu (žr. pav.).
2. Rankos natūraliai nuleidžiamos su suspaustais kumsčiais. Rankų alkūnės lieka šiek tiek sulenktos.
3. Kumsčiai lengvai suspaudžiami. The fists are clenched slightly.
4. Žvilgnis nukreipiamas į priekį, ąvelgiant į horizontą.

8
Nusilenkimas/pasisveikinimas - Kyong Ye Jase

Tai veiksmas, kurį atliekame kiekvienas pasisveikindami su treneriu, treniruotės partneriu, teisėjais ar varžovu varžybų metu:
Pasilenkiama apie 15 laipsnių į priekį.
Veiksmo metu visada žiūrima į varžovo akis.

9
Lygiagreti stovėsena - Narani sogi
Kojos statomos pečių plotyje lygiagrečiai viena kitai (žr. pav.). Kojų pirštai turi būti nukreipti pirmyn.

10
Vaikščiojimo stovėsena - Gunnun Sogi
Ttai viena iš stipriausių stovėsenų, tiek priekinė, tiek galinė kojos gali tiek atakuoti, tiek ir gintis. norint atistoti į šią stovėseną reikia viena koja perkelti į priekį arba atgal. Atstumas/ilgis tarp priekinės ir galinės kojos turi būti 1,5 pečių pločio. Potis tarp kojų - pečių plotis. (žr.pav.) stovėsena ilgesnį nei 1,5 pečių pločio sulėtina atliekamus judesius ir padaro asmenį pažeidžiamu atakoms iš šono, priekio ir nugaros. Priekinė koja turi būti sulenkta taip kad kojos kulnas ir kelias būtų vienoje linijoje. Galinė koja turi būti visiškai ištiesta ir įtempta. Kūno masė paskirstoma ant abiejų kojų tolygiai. priekinės kojos pirštai turi būti nukreipti į priekį, o galinės kojos pirštai nukreipti apie 25 laipsnius į išorę. jeigu bus pasukama daugiau nei 25 laipsnius koja taps pažeidžiama atakuojant iš nugaros. Kojų raumenys turi būti įtempiami taip lyg norėtume abi kojas suglausti.

Rankų technikos (SON GISOOL)

JIRUGI

reiškia

smūgis kumščiu

JOOMUK

reiškia

kumštis

AP JOOMUK JIRUGI

reiškia

smūgis kumščiu į prie

MAKGI

reiškia

blokas arba gynyba

PALMOK

reiškia

dilbis

BAKAPALMOK MAKGI

reiškia

išorinis žemas blokas

CHUKYO MAKGI

reiškia

viršutinis blokas

 

Kojų technikos (BAL GISOOL)

CHAGI

reiškia

spyris

AP CHAGI

reiškia

tiesus spyris

NAERYO CHAGI

reiškia

spyris iš viršaus į apačią (kirvios mūgis)

DWIT CHAGI

reiškia

reiškia spyris atgal

 

4. Informacija apie Taekwondo

Oficialūs titulai
Danas - laipsnis suteikiamas juodam diržui.

nuo1 iki 3 danas

vadinamas

Instruktorius asistentas (Boosabum)

nuo 4 iki 6 danas

vadinamas

Instruktorius/ tarptautinis

 

 

Instruktorius (Sabum)

nuo 7 iki 8 danas

vadinamas

Meistras (SAHYUN)

9 danas

vadinamas

Didmeistris (SASUNG)


Skaičiai:

1 Hana
2 Tul
3 Set
4 Net
5 Tasot
6 Yosot
7 Ilgob
8 Yudol
9 Ahop
10 Yeol

 

Forma (Tul)
Taekwondo formos - tai išsivaizduojama kova su nematomu priešininku, kai naudojama tiek gynybos, tiek atakos technikos. Egzistuoja 24 formos (tul). Baltieji diržai dar nesimoko tikrųjų formų, jie mokosi parengiamųjų veiksmų taip vadinamų judėjimų keturiomis kryptimis. Pvz., SAJU JIRUGI (ataka keturiomis kryptimis).
Būtina prisiminti:
Forma turi b9ti pradėta ir užbaigta toje pačioje vietoje.
Visada atlikite taisyklingai stovėseną, veiksmą ar jų kombinaciją.
Kūno raumenys turi būti visiškai atsipalaidavę po kiekvieno užbaigto veiksmo, o įsitempti tik atliekant veiksmą.
Veiksmai turi būti atliekami laikantis ritmo, neskubant ir negreitėjant. Abi rankos ar kojos yra vienodai stiprios.
Kiekvienas veiksmas turi būti atliekamas realistiškai.

 

KayrTaekwon-do?
TAE: reiškia spyris ataka koja tiek atakuojant tiek gynyboje.
KWON: reiškia kumštis, smūgis ranka, taip pat tiek gynyba, tiek ataka.
DO: paraidžiui reiškia kelias arba menas, lydimas tam tikrų dvasinių vertybių: mandagumo, sąžiningumo, savikontrolės, nepalaužiamos valios ir atkaklumo.

11
Ta
ekwondo principai (kas yr"do")
Mandagumas 
Sąžiningumas 
Savikontrolė 
Nepalaužiama valia 
Ištvermė/atkaklumas

Taekwondo priesaika (Kwarasoon soo)
Aš laikysiuos Taekwondo principų.
Aš gerbsiu trenerius ir vyresniuosius.
Aš niekada nenaudosiu Taekwondo blogiems tikslams. Aš būsiu laisvės ir teisingumo čempionu.
Aš kursiu taikų pasaulį.

KĄ BŪTINA ŽINOTI 9 GUP EGZAMINUI
Bendrąsias žinias apie Taekwondo Žinoti kaip atsirado Taekwondo Kada ir kas sukūrė Taekwondo
Ką simbolizuoja baltas diržas
Išvardinti visas žinomas technikas ir paaiškinti kaip teisingai jas atlikti. Teisingai atlikti SAJU JIRUGI ir SAJU MAKGI.
Žinoti ir įvardinti juodų diržų titulų pavadinimus
Žinoti ką reiškia žodis Taekwondo
Žinoti visus penkis Taekwondo principus
Mintinai išmokti Taekwondo priesaiką
Gebėti kovoti be kontakto su partneriu 2 min. pademonstruojant išmoktas technikas.